wtorek, 17 maja 2011

Przeglądarka internetowa SAFARI

Do przeglądania zasobów Internetu służy program o nazwie przeglądarka internetowa. W Maku mamy przeglądarkę, która nazywa się Safari. Można zainstalować inne przeglądarki, ale uważam, że nie ma takiej potrzeby. Miałam zainstalowane parę przeglądarek, ale zrezygnowałam korzystania z nich, najlepsza okazała się Safari. Ikonkę tego programu mamy w Docku i tak ona wygląda.


Wersja tej przeglądarki. 
Tak wygląda okno przeglądarki. Wyświetlana jest strona firmy Apple.


Pojawiło się okienko takie jest domyślne. Jak chcemy je powiększyć ciągniemy za prawy dolny róg. Tylko po co? To wielka mądrość takie okienko. Dlaczego? Bo jak mamy duży ekran bardzo nam się to przyda. Bo strony są różne. Są takie, że tekst rozciąga się na cały ekran przeglądarki. Czytanie takiej strony na dużym ekranie jest mordęgą, nie mówiąc o biednej szyji.
Pasek Safari jest na górze, przykrył pasek Findera, tylko menu pod ikonką jabłuszka się nie zmienia.

Wszystkie ustawienia mamy w 
Preferencjach i dzisiaj będzie o nich.
Pokazuje nam się okienko Preferencji programu Safari.
Ogólne

Tak wygląda zakładka Ogólne na moim Maku. Dla użytkownika najważniejsze są cztery górne pola wyboru. Reszty można nie zmieniać.  Tak było, ale się zmieniło. W tej czerwonej ramce zaznaczona jest opcja mówiąca, że po ściągnięciu jakiegoś pliku ma nam się on sam otworzyć. Tak jest domyślnie. Było to przydatne, bo nie musieliśmy sprawdzać czy nam dany plik się ściągnął czy nie, szczególnie jak chcieliśmy od razu poznać jego zawartość. Natomiast po mojej przygodzie z wirusem Macdefender, który dzięki zaznaczeniu tej opcji uruchomił od razu instalator uważam, że bezwzględnie należy WYŁĄCZYĆ otwieranie pobranych plików. Bo człowiek może mieć słabszy dzień i może nie zareagować prawidłowo.

Wygląd

Poniżej okienka Wygląd po kliknięciu Wybierz pokazało się nam okienko czcionek w Maku. Czcionką domyślną jest tutaj Times, w Windows jest czcionka Times New Roman. Zostawiamy jak jest.
Zakładki


Jak chcemy możemy dołączyć Książkę Adresową (program, który przechowuje adresy), ja nie dołączyłam.

Reszty nie zmieniałam. Pokazuję je w celu zapoznania się.

RSS czyli czytanie kanałów informacyjnych

Formularze

Po kliknięciu Edycja przy opcji informacjami z książki adresowej  pokazuje się okienko Książka adresowa.
Ochrona

Zaawansowane

Jeżeli w naszej sieci mamy serwer Proxy po kliknięciu Zmień ustawienia pokazuje nam się okienko Sieć i tutaj możemy dokonać zmian.

Dopasowanie okna przeglądarki do własnych potrzeb
Ważne dla nas będzie dopasowanie swojego okienka przeglądarki. Jak komuś się nie chce, to tego nie zrobi. Ja na przykład nic nie zrobiłam, mam domyślne ustawienia i mnie to wystarcza.
Poniżej obrazek z menu Widok. Przy kliknięciu pojawi się większy. Możemy sobie ukryć niektóre paski okienka. Jak chcemy.

Na poniższym okienku mamy dostosowanie naszego okienka wzbogacając go w przyciski. 

Bezpieczeństwo w Safari
O bezpieczeństwie możemy sobie obszernie poczytać w pomocy programu. Ja przytoczę tylko najważniejsze ustępy.

Przeglądanie prywatne
Podczas przeglądania witryn internetowych, Safari zapamiętuje wprowadzane na nich informacje, takie jak nazwy użytkownika, hasła dostępu czy numery kart kredytowych. Inne osoby korzystające z tego samego komputera mogą zobaczyć te informacje. Jeżeli nie chcesz, aby informacje te były zapamiętywane, skorzystaj z przeglądania prywatnego. Przeglądanie prywatne jest domyślnie zawsze wyłączone po uruchomieniu Safari, niezależnie od tego, czy było włączone przy kończeniu pracy przeglądarki.
Wyzeruj Safari
Jeżeli z komputera korzysta więcej osób lub znajduje się on w miejscu publicznym, warto wyzerować Safari, aby uniemożliwić innym osobom sprawdzenie, jakie strony zostały odwiedzone i uzyskanie innych informacji o sposobie korzystania z przeglądarki.
WAŻNE: Na komputerach często instalowane są wtyczki, czyli małe programy, rozszerzające możliwości innych programów. Niektóre wtyczki mogą przechowywać informacje o odwiedzonych stronach. Wyzerowanie Safari nie powoduje usunięcia informacji przechowywanych przez wtyczki, więc czynność ta może niektórych przypadkach może nie zatrzeć wszystkich śladów pozostawionych podczas przeglądania stron internetowych.
Opróżnianie pamięci podręcznej
Safari zapamiętuje zawartość odwiedzanych stron internetowych na dysku komputera, w tzw. „pamięci podręcznej”. Przy ponownych odwiedzinach tej samej strony, Safari może wyświetlić treść zachowaną w pamięci podręcznej, bez konieczności pobierania jej z Internetu. Pozwala to zaoszczędzić czas w przypadku częstego otwierania tych samych stron. Jeżeli zawartość strony nie wydaje się być aktualna, można opróżnić pamięć podręczną, aby wymusić na Safari pobranie najnowszej wersji z sieci Opróżnienie pamięci podręcznej może także pomóc w przypadku nieprawidłowego otwierania stron.

Dzisiaj będzie o zakładkach oraz o bankowości. Każdy z nas ma jakieś zainteresowania lub spotyka fajną stronę do której chce kiedyś wracać. Do tego służą zakładki. Zakładki warto grupować w katalogach. Podam mój przepis na zakładki. Powiem jeszcze, że z wielu przeglądarek (kilkudziesięciu) najlepsze pod względem funkcjonalności są zakładki w Safari. Mój przepis jest następujący. Mamy katalogi w pasku zakładek oraz katalogi w menu Zakładki. Ja tworzę katalogi w pasku zakładek dla stron, które często odwiedzam. Tworzę katalogi dla stron, które chcę w najbliższym czasie przeczytać np. katalog o nazwie do czytania1do czytania2. Tworzę katalogważne. Natomiast katalogi w menu Zakładek traktuję jako archiwum, do którego nie wracam za często. Zakładki dodaje się bardzo prosto pluskiem przy pasku adresu i wybiera się właściwy katalog.

Na tym zrzucie mamy przedstawione zakładki. Do wejścia służy przycisk w lewym górnym rogu, pod strzałkami w postaci rozłożonej książki. Tutaj mamy przedstawiony katalog Wiadomości. Podświetlone zostało polecenie Otwórz w kartach. Czyli jak chcemy sobie przeczytać wiadomości to klikamy to polecenie i wszystkie strony się nam otwierają.

Poniżej okienko jak dodajemy katalog do paska zakładek.


A tak tworzymy katalog w menu Zakładki.

Czasami chcemy zachować zakładki w oddzielnym pliku. Możemy go mieć na przykład na pendrive. Do tego służy polecenie Eksportuj zakładki.

Dalej zapisujemy sobie ten plik w określonej lokalizacji, może być domyślnie na biurku.

W tym miejscu jest ten plik.

A tak wygląda ta strona. Na niej jest bardzo mało zakładek, bo to wersja demonstracyjna na użytek tego bloga.


Funkcji Top Sites
Funkcja Top Sites w Safari pozwala na automatyczne rozpoznawanie ulubionych witryn i wyświetlanie ich podglądu na osobnej stronie. Safari dobiera witryny na podstawie czasu i częstotliwości ich odwiedzin. Im więcej witryn internetowych zostanie otwartych za pomocą Safari, tym dokładniejsze odzwierciedlenie zainteresowań użytkownika znajdzie się na stronie Top Sites.
Wchodzimy do Top Sites klikając przycisk koło Menu Zakładki, to takie czarne kwadraciki. Można ustawić sobie swoje strony, które często odwiedzamy i chcemy między innymi zobaczyć czy coś się w nich zmienia.


A teraz banki
Najpierw polecam link do strony o internetowej bankowości.
... Jak dajemy się oszukiwać w sieci

Skoro byliśmy przy 
Top Sites to banku w nich nie ustawiamy, nie dodajemy strony do zakładek. Cały adres wpisujemy z klawiatury. Przynajmniej ja zawsze tak robię. Przed wejściem do banku zamykam wszystkie okienka. Otwieram okienko, opróżniam pamięć podręczną, wyzerowuję Safari, następnie włączam przeglądanie prywatne i wpisuję adres banku. Zawsze wpisuję adres za pomocą klawiatury.

Przy logowaniu się do banku trzeba sprawdzić czy w pasku adresu strona zaczyna się od https: Niektóre banki taką stronę mają po wpisaniu identyfikatora, ale zawsze przed wpisaniem hasła. Inne od razu. Duże banki w polu adresu mają wyświetlany certyfikat. Nasz Mak ma specjalny program, w którym są certyfikaty, dlatego czasami może nam wyświetlić komunikat o nieprawidłowym certyfikacie. Na stronach banków, z których korzystam  nic mnie takiego nie spotkało. Gdyby mnie coś takiego spotkało, to zamknęłabym stronę tego banku i udałabym się do ich siedziby po wyjaśnienia. Wcześniej zrobiłabym zrzut tych nieprawidłowości i je ze sobą zabrała do banku.

Niektóre banki mają wirtualną klawiaturę i warto z niej korzystać.


A na koniec o keyloggerach. Definicję podaję za Wikipedią.

Keylogger -- typ programów komputerowych służących do wykradania haseł.
Programy te działają na zasadzie przejęcia kontroli nad procedurami systemu operacyjnego (głównie Microsoft Windows) służącymi do obsługi klawiatury. Każde wciśnięcie klawisza jest odnotowywane w specjalnym pliku. Opcjonalnie informacje o wciśniętych klawiszach poszerzone są o dodatkowe informacje, jak nazwa aktywnego programu lub okna.
Keyloggery zawierają funkcje chroniące je przed wykryciem przez niedoświadczonego użytkownika komputera, a plik w którym zapisywane są dane ukryty jest np. w katalogach systemowych. Dzięki temu długo mogą rezydować niewykryte na komputerze ofiary i przyczyniać się do ujawnienia wszystkich wykorzystywanych haseł. Większość keyloggerów ma specjalnie stworzoną funkcję, która pozwala na wysłanie pliku z hasłami na wyznaczony adres pocztowy.
Keyloggery sprzętowe mają postać małych przejściówek służących do wpięcia do portu klawiatury komputera. Klawiaturę wpina się następnie do gniazda w przejściówce, która potem zapisuje wszystkie wciskane klawisze we wbudowanej pamięci lub wysyła je drogą radiową. W przypadku keyloggerów pierwszego typu konieczny jest fizyczny dostęp do urządzenia dla odczytania danych. Można również spotkać keylogger sprzętowy wbudowany w klawiaturę lub przewód łączący klawiaturę z komputerem.

Są tez keyloggery na Maka. Trzeba go zainstalować. A wiadomo, że system będzie chciał hasła administratora. Ja uważam, że tak jak kapitan na statku jest tylko jeden, na komputerze administrator też jest jeden. Po co je instalować? W niecnych celach wiadomo po co, podkrada się hasła. Ale jak czytałam instalują je pracodawcy, rodzice, małżonkowie. Poniżej linki do stron o keyloggerach. 
Keyloggery na Maka
Strona o keyloggerach

Pobieranie filmików z YouTube na dysk komputera
Otwieramy stronę YouTube i wyszukujemy właściwy film. Mój film to film o małych leopardach, jakie one są słodkie.

Musimy poczekać, aż cały film nam się pobierze, o tym informuje nas czerwony pasek pobierania.


Następnie naciskamy kombinację trzech klawiszy: cmd+alt+a. Otwiera nam się takie okienko.

U góry widzimy tytuł naszego filmu. Jeśli otworzymy wiele kart to zobaczymy tytuł tej karty pogrubiony i nie pogubimy się. Musimy przewinąć nasze okienko, bo szukamy dużego pliku. Łatwo go znaleźć.


Klikamy na niego, aby go zaznaczyć i naciskamy kombinację klawiszy: cmd+c czyli kopiuj. Następnie naciskamy kombinację trzech klawiszy: cmd+alt+l, która otwiera okienko pobierania. Wtedy naciskamy kombinację klawiszy: cmd+v czyli wklej i nasz film się ściąga pod domyślną nazwą videoplayback.flv w katalogu Pobrane. Następne filmy, który chcemy ściągnąć w okienku Pobieranie będą miały taką samą nazwę, ale w okienku Pobrane jego nazwa będzie videoplayback-1.flv, videoplayback-2.flv itd.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz