środa, 28 września 2011

Zewnętrzny dysk i kopia zapasowa za pomocą programu Time Machine


Mój nowy zewnętrzny dysk to Western Digital Essential o pojemności 2 TB USB 3.0+USB 2.0. Dlaczego go wybrałam, a nie zostałam przy mniejszym WD, o którym pisałam przy instalacji Snow Leopard na zewnętrznym dysku. Okazał się za mało pojemny. Jak już wcześniej pisałam, moja nagrywarka odmówiła mi czytania płyt DVD, a płyt z filmami mam sporo. Zaczęłam płyty przegrywać na dysk zewnętrzny i jak chciałam to je oglądałam. A jedna płyta zabiera dużo pojemności na dysku. Kopie zapasowe też zabierają sporo miejsca, zrobiło się ciasno. Ponieważ cena mojego nowego dysku w tym roku była taka sama jak tego o pojemności 500 GB zdecydowałam się na jego zakup. Teraz napiszę co znajduje się na tych moich dyskach. Na tym o pojemności 500 są dwie partycje. Na jednej dysk startowy z systemem Snow Leopard, a na drugiej katalogi takie jak mam w lewym panelu Findera: Dokumenty, Obrazki itd. Nie mam tam katalogu Filmy, Programy i Pobrane rzeczy. Na drugim dysku o pojemności 2 TB będę miała kopię zapasową systemu Snow Leopard z danymi oraz filmy.

Pod Maczkiem otwarzanie płyt DVD odbywa się za pomocą odtwarzacza DVD.


Kopiujemy naszą płytę na dysk. Otwieramy katalog z filmem. Katalog o nazwie VIDEO_TS przeciągamy na ikonę odtwarzacza DVD.


Otwiera nam się obraz menu, tak samo jakbyśmy odtwarzali płytę w napędzie dvd.


Jak zrobiłam mój nowy dysk? Podzieliłam go na dwie partycje (potocznie części). Najpierw sformatowałam dysk. Tak jak partycję pod system Windows XP w Maku, tak tutaj wybrałam system plików FAT (32). Instalator Windows w tym systemie plików ustawia maksymalny rozmiar tej partycji na 32 GB. Jeśli zrobiłabym partycję pod system plików NTFS ona mogłaby być większa. Do zapisu (spod Irbisa) potrzebowałabym dodatkowego oprogramowania. A ja jestem chora na instalację dodatkowego oprogramowania. Ma być prosto i już. To wybrałam system plików FAT i mogę na tej partycji zapisywać co mi się podoba. Tyle o partycji na dysku wewnętrznym Maka. Natomiast ograniczeniem dla plików FAT 32 będzie wielkość pliku do 4 GB oraz rozmiar dysku 2 TB.

Podzielenie zewnętrznego dysku na dwie partycje



Na dysku będą dwie partycje (potocznie części):
  • partycja na kopię zapasową przy użyciu programu Time Machine,
  • partycja na filmy lub inne rzeczy do korzystania z Maczka lub z komputerów pod Windows.

Otwieramy katalog Programy, dalej katalog Narzędzia i program Narzędzie dyskowe. Zaznaczamy nasz dysk i przechodzimy na zakładkę Partycje. U mnie pokazuje się aktualny rozmiar i nazwane już partycje, zarówno w lewym panelu, jak i w prawym. Nie jest to jednak dla nas istotne.


W schemacie woluminów klikamy w listę rozwijalną i wybieramy 2 partycje.


Dostajemy taki obraz jak poniżej.



Następnie klikamy w partycję bez nazwy 1 i widzimy, że prawy panel się uaktywnił. Wpisujemy najpierw nazwę, a później rozmiar partycji. Do ustalenia rozmiaru możemy użyć też suwaka.



Następnie klikamy w Opcje. Ma być wybrana opcja Tablica partycji GUID.


Pierwsza partycja pod kopię zapasową już jest utworzona. Tworzymy drugą partycję. Klikamy w obszar partycji bez nazwy 2. Wpisujemy nazwę, ustalamy jej wielkość i wybieramy system plików. Możemy wybrać MS-DOS (FAT) lub exFAT.


Następnie klikamy w Opcje i wybieramy Główny rekord rozruchowy.


Teraz musimy zapisać zmiany, klikamy Zastosuj. Gotowe, mamy podzielony dysk.


Dlaczego wybrałam na drugiej partycji system plików FAT 32, a nie exFAT? Bo nie mam plików większych niż 4 GB, poza tym nie chce mi się instalować dodatków do Windows XP (link do dodatku).

Więcej o systemach plików:
O systemie plików exFAT pod Snow Leopard na końcu strony.


Kopia zapasowa za pomocą programu Time Machine
Uruchamiamy program Time Machine z Preferencji Systemowych w Docku.

Tak wygląda okienko tego programu. Klikamy w kłódkę.



System poprosi nas o hasło administratora.  Jako użytkownik wyświetli nam się nazwa naszego konta z przywilejami administratora. Hasło musimy wpisać. Tutaj jedna uwaga. Czasami może się zdarzyć, że w głównym okienku logowania do systemu (po starcie) mamy inny układ klawiatury. Nie przeszkadza to jak wpisujemy litery, czy liczby. Ze znakami specjalnymi jest już inaczej. Natomiast w tym okienku logowania wpisujemy znaki zgodnie z wyborem naszego języka.



Teraz wybieramy dysk.

Wybór naszego dysku zatwierdzamy przyciskiem Użyj do archiwizacji. Jeśli dobrze pamiętam, bo przy tej operacji nie robiłam zrzutów to ikonka dysku miała kolor pomarańczowy. Później zmieni się na zielonkawy.


Możemy nie archiwizować całego dysku i wykluczyć jakie chcemy katalogi. Ja nie archiwizuję filmów. Klikamy w Opcje.


Klikając w plusik dodajemy katalogi, których nie chcemy archiwizować. Tutaj wybrałam dla przykładu dokumenty. Choć je bezwzględnie trzeba archiwizować.


A tak wygląda okienko programu Time Machine uruchomionego z Docka. Okienko jest bardzo proste i czytelne. po prawej stronie jest linia czasu. Klikając na nią wybieramy zrobioną w tym dniu kopię.


Pendrive z systemem plików exFAT pod Snow Leopard

Ten system plików działa podobno ładnie pod Windows 7 i ma działać w systemie Snow Leopard, podobnie jak system plików FAT 32, oczywiście uproszczam to stwierdzenie. Postanowiłam sprawdzić czy faktycznie tworząc partycję z tym systemem plików mogę wykonywać różne operacje na plikach w Snow Leopardzie. No to sobie zrobiłam taką partycję.


Na tą partycję skopiowałam jeden z katalogów. 


Utworzyłam nowy katalog.




Trochę pobawiłam się i wszystko jest OK. Tylko jedna rzecz nie działa od razu. Mianowicie informacje pod katalogami. Przy skopiowaniu pliku do katalogu wyświetla się stara informacja z ilością rzeczy, po jakimś czasie się to aktualizuje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz