Żyje w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej oraz środkowej Azji (mapka). Zamieszkuje stepy, lasy i góry do 6 000 m n.p.m. w lecie i ok. 600 m n.p.m. w zimie. Zwykle przebywa nad granicą lasu. Jest bardzo czujny i ostrożny. W tych okolicach jest bardzo zimno, temperatura wynosi minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Irbis jest do tego świetnie przygotowany i te temperatury są dla niego normalne. Wśród naukowców panuje przekonanie, że irbis jako jedno z nielicznych zwierząt przetrwałby epokę lodowcową i może znieść temperaturę minus 130 stopni Celsjusza.
Aktywny jest w ciągu dnia oraz o zmierzchu. Jest samotnikiem (poza okresem godowym). Jego terytorium łowieckie obejmuje obszar od dwunastu do czterdziestu kilometrów kwadratowych, przemierza on je po stałych ścieżkach. Potrafi skakać na odległość do piętnastu metrów, przy czym długi ogon służy mu jako ster. Jego pożywienie to koziorożce, markury, dziki, nachury, tary i piżmowce, a także świstaki, ptaki i inne niewielkie kręgowce; nierzadko zwierzęta domowe takie jak drób. Po ciąży trwającej 98 do 103 dni rodzi się dwoje do pięciu młodych. Z matką przebywają do jednego roku, dojrzałość płciową osiągają w wieku dwóch lat. Młode rodzą się w jaskiniach lub szczelinach skalnych, które są wyściełane mchem i sierścią matki. Irbis śpi zwinięty w kłębek. Żyje w niewoli od 16 do 18 lat. To jeden z najsłabiej poznanych gatunków.
Na wolności żyje tylko 4 500 do 7 000 irbisów, w ogrodach zoologicznych jest ich ponad dwieście. Głównym zagrożeniem jest rozproszenie populacji (utrudnia to zmienność genetyczną), lokalny handel futrami tych zwierząt oraz wykorzystywanie ich kości w chińskiej medycynie. Gatunek znajduje się na liście IUCN. Chroni go też CITES.
Irbis źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pantera_śnieżna |
Irbis z okładki systemu Mac OS X Snow Leopard |
Znalazłam stronę o ochronie Irbisa http://www.snowleopard.org/
Bibliografia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pantera_śnieżna
http://www.irbis.nazwa.pl/felidae/irbis.htm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz