środa, 18 grudnia 2013

Życzenia świąteczne

Wszystkim Internautom-Miłośnikom komputerów Apple w związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia życzę zdrowych, pogodnych Świąt oraz spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym Nowym Roku.
leoparda

poniedziałek, 15 lipca 2013

Rozbudowa pamięci

Mój iMac z 2007 roku miał standardowo zabudowane 1 GB pamięci. Chodził sobie ładnie, bez żadnych problemów. A ja nie oszczędzałam mojego Maczka. Doszłam do wniosku, że 1 GB to za mało na teraźniejsze czasy i to co mam na komputerze. Ten milion plików to nie jest mało. Wtedy, gdy to zrobiłam były standardowe pamięci minimum 4 GB. Moja płyta główna obsłuży maksimum 4 GB, więc doszłam do wniosku, że nie ma co szaleć, dodanie 1 GB załatwi wszystko. Nie gram w jakieś obciążające gry, więc nie powinno być problemu. Ponieważ mam bardzo dobre doświadczenia z pamięciami firmy Kingston, więc ochoczo kupiłam tę pamięć. Muszę powiedzieć, że parametry oryginalnej kości i tej nowej były takie same. Komputer po włożeniu nowej kości pamięci chyba był zadowolony, wszystko szybciej chodziło, nie pokazały się jakiekolwiek monity o błędach.

Byłam zadowolona, ale nie na długo. Po jakimś czasie zaczęły się zawieszania komputera, czego wcześniej nie doświadczyłam. Może dysk się psuje? Program pokazuje, że dysk jest w porządku. To może system operacyjny ma dość? Najpierw był zainstalowany Tiger, na nim Leopard, a na Leopardzie nowy, czyli Snow Leopard. Minęło pięć lat, bez reinstalacji systemu. Może za długo? Przeinstalowałam system, było wszystko dobrze do czasu. Znowu zwiecha. Zawieszał się przy korzystaniu z Safari i czasami programu Podgląd. Może pamięć jest brudna? Bo miałam takie przypadki w innych komputerach. Nawet nie odpalały, a po przeczyszczeniu styków pamięci ruszały. Niestety nic to nie dało.

Przypadkiem, na anglojęzycznym forum o komputerach Apple (nazwy nie pamiętam) dowiedziałam się, że pamięci firmy Kingston powodują zwiechy komputera. Wiesza się przeglądarka Safari. Wyjęłam tego mojego Kingstona i zaczęłam testować komputer. Nic się nie działo. Działał zupełnie normalnie. No to poszłam po rozum do głowy i kupiłam pamięć Hynix, bo pierwsza kość była tej firmy. Komputer chodzi jak kiedyś.
Nie wiem na czym to polega. Być może muszą być kości tej samej firmy. Ja miałam jedną kość firmy Hynix, drugą firmy Kingston. Piszę to dlatego, aby oszczędzić sobie nerwów, gdy komputer wcześniej dobrze chodził, a nagle pojawiają się zawieszenia.
Po włożeniu tych nowych kości zrobiłam reset pamięci NVRAM, tak na wszelki wypadek [link]

niedziela, 16 czerwca 2013

Potwierdzenie odbioru oraz dostarczenia maila w programie Mail.app

Do tej pory nie były mi potrzebne funkcje z potwierdzeniem odbioru maila jaki do mnie docierał. Jednak nadawca prosił o potwierdzenie i miały to być maile wysyłane cyklicznie. Za każdym razem wpisywać: otrzymałam, dziękuję itd. Jest nużące i bezsensowne, bowiem jest narzędzie, które to za nas zrobi.

Otwieramy program Mail.app, wybieramy: Mail --> Preferecje --> Reguły --> Dodaj regułę

Na poniższych obrazkach jest przedstawiona ilustracja tych działań.

Opis wpisujemy jaki nam się podoba. Wypełniamy/wybieramy zaznaczone pola.





Wpisujemy tekst odpowiedzi jaki nam odpowiada. 


Zatwierdzamy wprowadzone zmiany.


Po otwarciu wiadomości przez adresata dostajemy taki mail:


Ten mail jest otwarty na laptopie z systemem Mac Os X Tiger, dlatego inaczej wygląda.

A co jeśli chcemy wiedzieć, czy nasz adresat otworzył naszego maila? W Windowsie można ustawić sobie taką opcję, że wyświetli się komunikat, że ten mail został otwarty dnia, godzina itd. Jak komuś bardzo potrzebny taki komunikat, to możemy go uzyskać wpisując odpowiednie komendy w Terminalu (Programy --> Narzędzia --> Terminal.app). Tylko trzeba pamiętać, aby przed wpisywaniem komend w Terminalu zamknąć program Mail.app.

piątek, 25 stycznia 2013

Program "Podgląd" — wstęp

Podgląd.app to wbudowany  program, nie trzeba ściągać innego do przeglądania dokumentów .pdf. Można w nim przeglądać obrazki, je edytować, a do dokumentów dodawać swoje adnotacje itp. Poniższy obrazek pokazuje co w nim jest.


Preferencje w programie

Najpierw należy ustawić sobie swoje preferencje lub zostawić jakie są. Ja mam takie jak na poniższych okienkach.





Zachowywanie pliku

Aby zachować plik wybieramy: Plik --> Zachowaj jako


Widzimy, że mamy różne możliwości wyboru jak chcemy zapisać nasz plik. Przy zapisywaniu do formatu .pdf możemy wybrać opcję Filtr Quartz. Jakie są ustawienia tych filtrów mamy na poniższym okienku. Najbardziej może się przydać opcja pozwalająca na zmniejszenie rozmiaru naszego pliku (zaznaczone niebieską ramką). 

Zrzut z programu ColorSync (znajduje się w katalogu: programy-->Narzędzia)
Na poniższym okienku widzimy listę rozwijalną filtrów i zaznaczoną zmianę rozmiaru pliku.


Zrzuty za pomocą programu 
Czy to jest nam przydatne? Tak, jest to bardzo przydatna opcja, jest bardzo wygodna. Nie trzeba odrywać się od dokumentu, otwierać innych okienek. Poza tym nie trzeba pamiętać skrótów na zrobienie zrzutów.



Zrób zrzut ekranu --> Zaznaczenie



Jak przeciągniemy i zaznaczymy (jak widać w powyższym okienku) zaraz nam wyskoczy okienko z tym zaznaczonym fragmentem.

Zrób zrzut ekranu --> Okno


Po kliknięciu usłyszymy charakterystyczny dźwięk migawki aparatu fotograficznego  i wyskoczy nam okienko, któremu zrobiliśmy zdjęcie.

Zrób zrzut ekranu --> Cały ekran


Na tym szarym pasku mamy zegarek i po zapełnieniu tarczy na niebiesko wyskakuje okienko ze zrzutem.