W niektórych regionach kraju wyłączają czasem niespodziewanie prąd. Nie jest to komfortowa sytuacja, zwłaszcza jak człowiek pracuje na komputerze. UPS czyli awaryjny zasilacz pozwoli nam na zapisanie naszej pracy i wyłączyć nasz komputer. Więcej o UPS
link
Ja kupiłam UPS, bo właśnie mam takie sytuacje z prądem. Kupiłam go prawie rok temu. Sprawuje się bardzo dobrze. A tak wygląda mój UPS. Ma oprogramowanie pod Mac OS X. A wybrałam UPS tej firmy dlatego, że miałam tej firmy UPS w pracy i 10 lat chodził bez żadnej awarii, oczywiście inny model. Tak wygląda mój UPS.
Mamy tutaj 4 gniazda u góry, które są zawsze zasilane i mają ochronę przeciwprzepięciową. Do gniazda master podłącza się komputer. Na dole 3 gniazda kontrolowane i ostatnie przeciwprzepięciowe. To ostatnie gniazdo (po prawej stronie) jest aktywne, nawet jak wyłączymy UPS. Do czego się przydaje? Ja na nim ładuję komórkę jak UPS jest wyłączony przyciskiem i nie jest uruchomiony Maczek lub do niego podłączam zasilacz mojego laptopa.
UPS ma odłączony jeden kabel z akumulatora i trzeba go podłączyć przed włączeniem do prądu. Zresztą jest to zaklejone żółtą taśmą jakby komuś się zapomniało. Wyjmuje się akumulator prosto, naciskając dwa uchwyty. Zresztą wszystko dokładnie jest opisane w instrukcji.
Aby zainstalować dołączone oprogramowanie łączymy nasz UPS kablem RJ45/USB. Podłączamy do gniazda Data Port (Port danych) oraz do portu USB z tyłu Maka.
Wkładamy płytę i instalujemy oprogramowanie. Po instalacji nasze
Preferencje systemowe wyglądają tak jak na obrazku, pojawia się nowa ikonka.
Tak wygląda to okienko.
Natomiast w
Preferencjach Systemowych jest ikonka
Oszczędzanie energii. Jeśli podłączymy Maka z UPS to okienko
Oszczędzanie energii zmieni się. Pojawi się zakładka UPS.
Jak naciśniemy
Opcje wyłączania zobaczymy takie okienko, gdzie możemy ustawić swoje opcje.
Co się dzieje jak wyłączy się prąd? UPS wydaje piski, nie są one za głośne. Wtedy należy zapisać swoje prace i wyłączyć komputer.