niedziela, 31 lipca 2011

Program pocztowy Mail — parę przydatnych rzeczy

Notatki, sprawdzanie pisowni, pasek narzędzi, inteligentna skrzynka pocztowa

Notatki
W lewym panelu mamy Przypomnienia. Jak klikniemy w strzałkę pokażą nam się Notatki i Do zrobienia. Gdyby w lewym panelu nie było Przypomień to uaktywnią się po naciśnięciu przyciku Notatki lub Do zrobieniaUtworzenie notatki jest bardzo proste. Klikamy w przycisk Notatki i pokazuje się nam takie okienko.


Notatkę możemy wysłać, możemy do niej dołączyć np. obrazek, zdjęcie, plik mp3. Możemy ją zmienić klikając w przycisk Czcionki i Kolory. Gdy jest już na niej wszystko klikamy przycisk Gotowe. Taka notatka będzie widoczna w każdej naszej skrzynce pocztowej dopóki jej nie usuniemy. Jeśli chcemy ustawić konkretną datę to klikniemy przycisk Do zrobienia.


Na poniższych okienkach mamy działanie Do zrobienia. To, co podświetla nam się na niebiesko możemy zmienić wpisująć nasz tekst, liczby.






Jak włączymy komputer, zobaczymy ruszający się budzik.



Sprawdzanie pisowni

Napisaliśmy nową wiadomość, ale czy bez błędów? Program sprawdza automatycznie pisownię. A gdzie to zobaczyć? W takim okienku.


Sprawdzamy sobie pisownię i gramatykę. Wybieramy zainstalowany słownik z językiem polskim.


W okienku Pisownia i gramatyka będą pokazywały propozycje zmienienia danego słowa.


A jak chcemy wstawić myślnik, stopień (temperatura) wybieramy znaki specjalne jak na poniższym okienku.




Pasek narzędzi


Aby zobaczyć poniższe okienko klikamy na pasku prawym klawiszem myszy. 



Otworzy nam się takie okienko. To, co nas interesuje klikamy i przeciągamy na pasek. Możemy zostać przy domyślnym pasku.


Inteligentna skrzynka pocztowa

Mam jednego niesfornego kolegę, Tygrysa. Ten kolega posiada kilka skrzynek pocztowych i do mnie pisze z różnych adresów. Ja nie chcę jego listów przenosić. Chcę, aby listy były w moich odpowiednich skrzynkach, a ja bym je widziała wszystkie razem. Jest na to sposób, a mianowicie Inteligentna skrzynka pocztowa. Robię to tak.




Wpisuję jeden adres mailowy Tygrysa, plusikiem dodaję drugi, trzeci itd. Na rysunku jest tylko jeden.


W lewym panelu utworzyła mi się Inteligentna skrzynka pocztowa, w której będę miała wszystkie maile od Tygrysa.





czwartek, 21 lipca 2011

Reguły wiadomości w programie pocztowym Mail

Co to jest? Wprowadzenie porządku w otrzymywanych mailach. Zobaczycie jak to jest czytelnie zrobione i ile jest możliwości. Przykładowo zapisaliście się na listę dyskusyjną Szarlotka. Wypadałoby, aby wiadomości z tej listy były od razu kierowane do utworzonego przez Was katalogu. A może macie jeszcze inne newslettery (newsletter to elektroniczna forma biuletynu lub czasopisma rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do prenumeratorów). Dla każdego można utworzyć odrębny katalog. Ja na poniższym obrazku mam przykład (może mało fortunny), ale obrazuje to co mamy zrobić. Zresztą jest tam wiele możliwości. Czy trzeba to robić? Jeśli zapiszecie się do jakiegoś newslettera to trzeba, bo wtedy unikniecie bałaganu w Waszej skrzynce pocztowej. 
Zaznaczam sobie mail, dla którego adresu zrobię regułę.


Tworzę nową skrzynkę pocztową o nazwie Sympatia. Naciskam plusik w lewym dolnym rogu, wybieram: nowa skrzynka pocztowa i jej lokalizację. 




Teraz klikam Mail (koło Jabłuszka) wybieram Preferencje, następnie wybieram Reguły.


Klikam Dodaj regułę i pokazuje mi się takie okienko. W opisie piszemy jej tytuł, aby nam się reguły nie myliły. Moja bedzie miała opis: sympatia.


Można skopiować adres nadawcy, można wpisać. Te poniższe okienka to taki przedobrzony przykład. Na poniższych okienkach widać jak stworzyłam regułę, aby listy z poczty serwisu sympatia.pl trafiały do odpowiedniej skrzynki.








W okienku naszej reguły wiadomości pod poleceniem: wykonaj poniższe czynności mamy różne opcje. Można poeksperymentować i wybrać to, co nam najbardziej odpowiada. Tutaj mam zaznaczony kolor.




Możemy wybrać parę akcji jak na poniższym zrzucie części okienka naszej reguły (góra okienka została wycieta). Nie wybierajcie czerwonego koloru, tylko bardziej pastelowe.


Nasze reguły można zmieniać, klikając w okienku Reguły Wiadmomości na przycisk Edycja.



środa, 20 lipca 2011

Papeterie w programie pocztowym Mail

Jak ktoś chce mieć kolorowo może sobie wybrać papeterię. Wybieramy nową wiadomość. 



Na pasku mamy przycisk Pokaż papeterie, więc klikamy w ten przycisk i pokazuje nam się takie okienko.

Widzimy, że są one pogrupowane. Wybieram sobie jedną z nich.


Klikając w pole tekstowe, podświetli ono nam się na niebiesko i możemy wpisywać nasz własny tekst. A z obrazkiem robimy tak.


Mamy podpowiedź co należy zrobić. Czyli robimy tak. Otwieramy sobie nasz katalog z obrazami i przeciągamy na miejsce fotografii nasz obrazek.


Ja przeciągnę zdjęcie leoparda. Tak to wygląda.


Niektóre szablony papeterii mają możliwość zmiany tła, zmieniamy je klikając na tło.




Można samemu sobie zrobić papeterię. Czy warto? To zależy czy komuś się chce i ją wykorzysta. Możemy nową wiadomość przyozdobić jakimś obrazkiem i wtedy należy ją zapisać jako papeterię.



W papeteriach pokaże się grupa Własne.


Pomyślałam sobie, że trzeba by było zobaczyć jak wygląda list z papeterią odebrany na komputerze z systemem Windows. Czy bardzo się one różnią? Zobaczcie jak wyglądają niektóre przykłady. Jednak na jedną papeterię chcę zwrócić uwagę. Na jaką? Żółte karteczki. Ten list na takiej żółtej karteczce człowiek zapamięta szybciej i trwalej. Coś w sobie mają te żółte karteczki. Listy z mojego Maka zostały odebrane na komputerze z Windows XP.

Tak to wygląda na Maku.


A tak list na Windows XP.



Na tym zrzucie będzie list odebrany w WindowsXP, na dole będzie podpis z fotografią.


A teraz żółte karteczki na Maku...


i te same żółte karteczki na Windows.


Darmowe papeterie można znaleźć w Internecie. Natomiast jak ktoś chce zrobić swoją papeterię podobnie jak to robił w programie pocztowym Windows XP to sprawa jest bardziej skomplikowana. Można znaleźć to w anglojęzycznych poradach. Jeśli pokusicie się o robienie według tego własnej papeterii to dwie uwagi. Szukacie katalogów w katalogu głównym: Macintosh HD oraz zróbcie sobie kopię katalogów, które zmienicie (tak na wszelki wypadek). Przed świętami o tym napiszę, o tworzeniu swojej gwiazdkowej papeterii.




wtorek, 19 lipca 2011

Podpis w programie pocztowym Mail

Nasz e-mail zawsze musi być podpisany. Jak zrobić podpis lub zbiór różnych podpisów? O tym będzie poniżej. Na początek trochę teorii (za Wikipedią).
Sygnaturka (w skrócie "sig") to w Usenecie rodzaj podpisu umieszczonego na końcu wiadomości i oddzielonego od jej treści za pomocą delimitera. Zgodnie z netykietą sygnaturka powinna liczyć nie więcej niż 4 linie po 80 znaków każda. Czasami w sygnaturkach umieszcza się ascii-art i wtedy mogą one być nieco dłuższe. Poza Usenetem sygnaturki bywają stosowane również w poczcie elektronicznej i na forach dyskusyjnych. Występują też sygnaturki graficzne, najczęściej spotykane na forach o tematyce komputerowej, graficznej.
Delimiter – coś co dzieli limituje. Delimiter w wiadomości poczty internetowej. linia oddzielająca treść wiadomości internetowej od sygnaturki. Delimiter jest tradycyjnie stosowany na grupach dyskusyjnych. Przyjęło się, że linia delimitera musi zawierać wyłącznie trzy znaki "-- " (minus, minus, spacja), dzięki czemu czytnik grup może automatycznie stosować oddzielne formatowanie wyświetlania sygnaturki i usuwać ją przy odpowiadaniu. Choć większość czytników od dawna obsługuje przynajmniej automatyczne wstawianie sygnaturek oddzielonych delimiterem, to użycie delimitera w Usenecie zostało formalnie opisane dopiero w 2004 roku w standardzie RFC 3676. W przypadku poczty elektronicznej zaleca się podobnie stosowanie sygnaturek i delimitera.

A co to ten Usenet? 
Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet. Podobnie jak listy dyskusyjne, Usenet umożliwia wymianę poglądów z grupą osób zainteresowanych danym tematem, niezależnie od ich miejsca przebywania. Wiadomości są przechowywane na serwerach i nie są bezpośrednio wysyłane do zainteresowanych osób, lecz to osoby te muszą je sobie z serwera ściągać za pomocą odpowiedniego programu (czytnika news). Nie istnieje potrzeba zapisywania się do grup dyskusyjnych, a posty nie "zaśmiecają" skrzynek pocztowych uczestników dyskusji."

Co to jest lista dyskusyjna? 
Lista dyskusyjna to forma internetowej grupy dyskusyjnej polegającej na automatycznym rozsyłaniu e-maili przysyłanych na adres listy do osób, które zdecydowały się na zapisanie do takiej listy. Tego rodzaju listy są najstarszą formą funkcjonowania grup dyskusyjnych w internecie i powstały one niemal równocześnie z samym internetem. Listy dyskusyjne pozwalają prowadzić dyskusję na określony temat wielu osobom jednocześnie przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. Sama idea listy dyskusyjnej jest bardzo prosta. Aby prowadzić dyskusję na wybrany temat wystarczy posiadać konto pocztowe i jakikolwiek program (klient) pocztowy, oraz zapisać się do danej listy."

Ale namieszałam. Co my mamy w naszym programie? W programie pocztowym Mail nie ma czytnika grup dyskusyjnych jaki jest programie pocztowym Outlook Express  pod Windows XP . Czy to źle? Grupy dyskusyjne są ciekawe, ale wydaje mi się, że tracą na rzecz różnych for na stronach www. W dawnych czasach było przyjęte, że pisząc na grupę dyskusyjną trzeba było podać swoje imię i nazwisko. Teraz ten obyczaj zanika. Na serwerach grup dyskusyjnych posty są zapisywane. Każdy może je przejrzeć. Wydaje mi się, że lepszą formą jest korzystanie z listy dyskusyjnej. Ta lista jest odebrana przez zainteresowanych użytkowników. Taką listą dyskusyjną, która świadczy pomoc użytkownikom Maków jest lista dyskusyjna Szarlotka. Można się na nią zapisać pod adresem http://www.szarlotka.pl

A co jak chcemy mieć grupy dyskusyjne? Można sobie ściągnąć czytnik grup dyskusyjnych, ale mnie się wydaje, że prościej jest zainstalować sobie przeglądarkę Opera, która ma taki czytnik. Ja tak zrobiłam.

Tworzenie podpisu

Wracam do podpisu. Ustawienie podpisu jest proste. Wchodzimy w Preferencje i wybieramy Podpisy. Najpierw zrobimy sobie podpis bez delimitera. Pierwszy podpis będzie bez obrazka, drugi z obrazkiem. Może ktoś będzie chciał mieć coś takiego.


Ustawiamy się na konto do którego będziemy robić podpis, w środkowej kolumnie klikamy na plusik i wpisujemy naszą nazwę, w bocznej kolumnie wpisujemy nasze dane. Mój podpis trochę koślawy, bo Leoparda powinno być ładnie na środku (wybaczcie, już nie będę tego zmieniać).



Tak wygląda nowa wiadomość z konta dla którego założyliśmy podpis. Bo ja mam tutaj dwa konta. Teraz będzie podpis z obrazkiem bez delimitera.


Otworzyłam sobie okienko z obrazkami, bo będzie mi potrzebny wizerunek Leopardy. Mój ma szerokość 200 pikseli, może być mniejszy.  Umieszczamy sobie kursor gdzie chcemy mieć obrazek i obrazek przeciągamy.






Podpis z delimiterem


W pierwszej linijce wstawiłam trzy znaki "-- " (minus, minus, spacja). Dalej jak napisałam powyżej.

A tak wygląda odebrana wiadomość z tym podpisem.

Też może być w podpisie obrazek. W pierwszej linijce wstawiamy trzy znaki "-- " (minus, minus, spacja). Następnie poniżej przeciągamy nasz obrazek lub nasze zdjęcie. Efekt mamy na poniższym okienku.




A tak wygląda ten podpis w wiadomości odebranej w programie Outlook Express na komputerze z Windows XP.



Czy podpis z obrazkiem jest potrzebny? W programie Książka adresowa można sobie dodać zdjęcie do kontaktu. Ja to zdjęcie dodałam i jak widać w wiadomości od tego nadawcy mi się ono pojawia.  Czyli podpis z obrazkiem byłby zbędny.  Zawsze uważam, że to co najprostsze jest eleganckie. 

Jeszcze o ascii-art. Podaję za Wikipedią. 
ASCII-Art to sposób tworzenia bardzo prostych rysunków w programach komputerowych, w których pracuje się z tekstem (np. edytory, programy pocztowe, itp.). Rysunki te są układane za pomocą zwykłych znaków ASCII, stawianych na obszarze o stałej szerokości kolumn (stałej ilości znaków w każdym wierszu) oraz o stałej wysokości znaków (tym samym stopniu pisma).

Poniżej link do edytora ascii-art.